    KYOCERA AVX 08051C182KAT2A
    Part No.:
    08051C182KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED08051C182KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 1800PF 100V X7R 0805
    Capacitance:
    1800 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Datasheet:
    1. How to order 08051C182KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 08051C182KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08051C182KAT2A?
    Image 08051C182KAT2A
    Part Number 08051C182KAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 1800 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)