    KYOCERA AVX 0603YD105MAT4A
    Part No.:
    0603YD105MAT4A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0603YD105MAT4A.pdf
    Description:
    CAP CER 1UF 16V X5R 0603
    Series:
    KGM - X5R
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)
    Datasheet:
    1. How to order 0603YD105MAT4A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0603YD105MAT4A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0603YD105MAT4A?
    Image 0603YD105MAT4A
    Part Number 0603YD105MAT4A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X5R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)