    KYOCERA AVX 06036D475MAT2A
    Part No.:
    06036D475MAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED06036D475MAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
    Series:
    KGM - X5R
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)
    Datasheet:
    1. How to order 06036D475MAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06036D475MAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06036D475MAT2A?
    Image 06036D475MAT2A
    Part Number 06036D475MAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X5R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)