    KYOCERA AVX 06035C473K4T4A
    Part No.:
    06035C473K4T4A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED06035C473K4T4A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order 06035C473K4T4A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06035C473K4T4A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06035C473K4T4A?
    Image 06035C473K4T4A
    Part Number 06035C473K4T4A
    Product Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)