    KYOCERA AVX 06035C104KAZ4A
    Part No.:
    06035C104KAZ4A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED06035C104KAZ4A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
    Series:
    FLEXITERM®
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order 06035C104KAZ4A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06035C104KAZ4A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06035C104KAZ4A?
    Image 06035C104KAZ4A
    Part Number 06035C104KAZ4A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)