    KYOCERA AVX 06035A9R1CAT2A
    Part No.:
    06035A9R1CAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED06035A9R1CAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 9.1PF 50V C0G/NP0 0603
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    9.1 pF
    Tolerance:
    ±0.25pF
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 06035A9R1CAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06035A9R1CAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06035A9R1CAT2A?
    Image 06035A9R1CAT2A
    Part Number 06035A9R1CAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 9.1 pF
    Tolerance ±0.25pF
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)