    KYOCERA AVX 06032C181KAT2A
    Part No.:
    06032C181KAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED06032C181KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 180PF 200V X7R 0603
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    180 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    200V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 06032C181KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06032C181KAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06032C181KAT2A?
    Image 06032C181KAT2A
    Part Number 06032C181KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 180 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)