    KYOCERA AVX 06031C103M4Z2A
    Part No.:
    06031C103M4Z2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED06031C103M4Z2A.pdf
    Description:
    CAP CER SMD
    Series:
    FLEXITERM®
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Datasheet:
    1. How to order 06031C103M4Z2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 06031C103M4Z2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 06031C103M4Z2A?
    Image 06031C103M4Z2A
    Part Number 06031C103M4Z2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)