    KYOCERA AVX 0402ZD104MAT4A
    Part No.:
    0402ZD104MAT4A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0402ZD104MAT4A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
    Series:
    KGM - X5R
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order 0402ZD104MAT4A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0402ZD104MAT4A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0402ZD104MAT4A?
    Image 0402ZD104MAT4A
    Part Number 0402ZD104MAT4A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X5R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)