    KYOCERA AVX 0402YD273KAT2A
    Part No.:
    0402YD273KAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0402YD273KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.027UF 16V X5R 0402
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.56mm)
    Datasheet:
    1. How to order 0402YD273KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0402YD273KAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0402YD273KAT2A?
    Image 0402YD273KAT2A
    Part Number 0402YD273KAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)