    KYOCERA AVX 04026D104MAT2A
    Part No.:
    04026D104MAT2A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED04026D104MAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.56mm)
    Datasheet:
    1. How to order 04026D104MAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 04026D104MAT2A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 04026D104MAT2A?
    Image 04026D104MAT2A
    Part Number 04026D104MAT2A
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)