    KYOCERA AVX 04025C102K4T4A
    Part No.:
    04025C102K4T4A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED04025C102K4T4A.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Size / Dimension:
    0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.56mm)
    Datasheet:
    1. How to order 04025C102K4T4A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 04025C102K4T4A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 04025C102K4T4A?
    Image 04025C102K4T4A
    Part Number 04025C102K4T4A
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)