    KYOCERA AVX 0101YA120JAT2A
    Part No.:
    0101YA120JAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0101YA120JAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 12PF 16V C0G/NP0 01005
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    KGM - C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    12 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension:
    0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.009" (0.22mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 0101YA120JAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0101YA120JAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0101YA120JAT2A?
    Image 0101YA120JAT2A
    Part Number 0101YA120JAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 12 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)