    KYOCERA AVX 01016D103KAT2A
    Part No.:
    01016D103KAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED01016D103KAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 10000PF 6.3V X5R 01005
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    KGM - X5R
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension:
    0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.009" (0.22mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 01016D103KAT2A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 01016D103KAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 01016D103KAT2A?
    Image 01016D103KAT2A
    Part Number 01016D103KAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X5R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 6.3V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)