    KOINO KPB25WAT-11-Y
    Part No.:
    KPB25WAT-11-Y
    Manufacturer:
    KOINO
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKPB25WAT-11-Y.pdf
    Description:
    25mm PUSH BUTTON
    Manufacturer:
    KOINO
    Series:
    K
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard
    Circuit:
    DPST-NO/NC
    Switch Function:
    On-Off, Off-On
    Current Rating (Amps):
    6A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Rectangular, Button, Flush
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Yellow
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 25.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C
    Datasheet:
    1. How to order KPB25WAT-11-Y on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KPB25WAT-11-Y price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KPB25WAT-11-Y?
    Image KPB25WAT-11-G KPB25WAT-11-Y KPB25WAT-11-BK KPB25WAT-11-R KPB25WAT-11-B
    Part Number KPB25WAT-11-G KPB25WAT-11-Y KPB25WAT-11-BK KPB25WAT-11-R KPB25WAT-11-B
    Manufacturer KOINO KOINO KOINO KOINO KOINO
    Series K K K K K
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Standard Standard Standard Standard Standard
    Circuit DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC
    Switch Function On-Off, Off-On On-Off, Off-On On-Off, Off-On On-Off, Off-On On-Off, Off-On
    Current Rating (Amps) 6A (AC/DC) 6A (AC/DC) 6A (AC/DC) 6A (AC/DC) 6A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC - - - - -
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Actuator Marking No Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap Yellow Yellow Yellow Yellow Yellow
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
    Features - - - - -
    Panel Cutout Dimensions Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia
    Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C