    Knowles Novacap 3530N101J103N
    Part No.:
    3530N101J103N
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3530N101J103N.pdf
    Description:
    MULTILAYER CERAMIC CAPACITOR
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    10000V (10kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    Nonstandard SMD
    Size / Dimension:
    0.350" L x 0.300" W (8.89mm x 7.62mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.250" (6.35mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 3530N101J103N on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3530N101J103N price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3530N101J103N?
    Image 3530N101J103N
    Part Number 3530N101J103N
    Manufacturer Knowles Novacap
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 10000V (10kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case Nonstandard SMD
    Size / Dimension 0.350" L x 0.300" W (8.89mm x 7.62mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.250" (6.35mm)