    Knowles Novacap 1206B104M201N
    Part No.:
    1206B104M201N
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED1206B104M201N.pdf
    Description:
    1206 MLCC
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    SMPS Filtering
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.064" (1.63mm)
    Datasheet:
    1. How to order 1206B104M201N on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 1206B104M201N price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1206B104M201N?
    Image 1206B104M201N
    Part Number 1206B104M201N
    Manufacturer Knowles Novacap
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications SMPS Filtering
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.064" (1.63mm)