    Knowles Novacap 0805X223J500P
    Part No.:
    0805X223J500P
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0805X223J500P.pdf
    Description:
    CAPACITOR
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    BX
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.054" (1.37mm)
    Datasheet:
    1. How to order 0805X223J500P on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0805X223J500P price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0805X223J500P?
    Image 0805X223J500P
    Part Number 0805X223J500P
    Manufacturer Knowles Novacap
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient BX
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.054" (1.37mm)