    Knowles Novacap 0805B104K500P
    Part No.:
    0805B104K500P
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0805B104K500P.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 EPOXY
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Epoxy Mountable
    Ratings:
    Applications:
    SMPS Filtering
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
    Size / Dimension:
    0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.054" (1.37mm)
    Datasheet:
    1. How to order 0805B104K500P on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0805B104K500P price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0805B104K500P?
    Image 0805B104K500P 0805B104K500PT 0805B104K500PW
    Part Number 0805B104K500P 0805B104K500PT 0805B104K500PW
    Manufacturer Knowles Novacap Knowles Novacap Knowles Novacap
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 50V 50V 50V
    Temperature Coefficient X7R X7R X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Epoxy Mountable Epoxy Mountable Epoxy Mountable
    Ratings - - -
    Applications SMPS Filtering SMPS Filtering SMPS Filtering
    Failure Rate - - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy Surface Mount, MLCC, Epoxy Surface Mount, MLCC, Epoxy
    Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) - - -
    Thickness (Max) 0.054" (1.37mm) 0.054" (1.37mm) 0.054" (1.37mm)