    Knowles Novacap 0504N100J500P
    Part No.:
    0504N100J500P
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0504N100J500P.pdf
    Description:
    CAPACITOR
    Manufacturer:
    Knowles Novacap
    Active
    Capacitance:
    10 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0504 (1210 Metric)
    Size / Dimension:
    0.050" L x 0.040" W (1.27mm x 1.02mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.044" (1.12mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Datasheet:
    1. How to order 0504N100J500P on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0504N100J500P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0504N100J500P?
    Image 0504N100J500P 0504N100J500PT
    Part Number 0504N100J500P 0504N100J500PT
    Manufacturer Knowles Novacap Knowles Novacap
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 10 pF 10 pF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage - Rated 50V 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - -
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Failure Rate - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0504 (1210 Metric) 0504 (1210 Metric)
    Size / Dimension 0.050" L x 0.040" W (1.27mm x 1.02mm) 0.050" L x 0.040" W (1.27mm x 1.02mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.044" (1.12mm) 0.044" (1.12mm)