    KEMET T494X477M010AT
    Part No.:
    T494X477M010AT
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 470UF 20% 10V 2917
    Series:
    T494
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    100mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    X
    Qualification:
    1. How to order T494X477M010AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494X477M010AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494X477M010AT?
    Image T494X477M010AT T494X477M010AT7280 T494X477M010ATAUTO
    Part Number T494X477M010AT T494X477M010AT7280 T494X477M010ATAUTO
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T494 T494 T494
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 470 µF 470 µF 470 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 10 V 10 V 10 V
    Type Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm 100mOhm 100mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm)