    KEMET T494X226K035AH
    Part No.:
    T494X226K035AH
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 22UF 10% 35V 2917
    Series:
    T494
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    300mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    X
    Qualification:
    1. How to order T494X226K035AH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494X226K035AH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494X226K035AH?
    Image T494X226K035AH T494X226K035AH2678 T494X226K035AH24787615
    Part Number T494X226K035AH T494X226K035AH2678 T494X226K035AH24787615
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T494 T494 T494
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 22 µF 22 µF 22 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V 35 V
    Type Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm 300mOhm 300mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm)