    KEMET T494X106K050AT
    Part No.:
    T494X106K050AT
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
    Series:
    T494
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    400mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    X
    Qualification:
    1. How to order T494X106K050AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494X106K050AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494X106K050AT?
    Image T494X106K050AT T494X106K050AT7280
    Part Number T494X106K050AT T494X106K050AT7280
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T494 T494
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 50 V 50 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 100kHz 400mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm)