    KEMET T494U106K020AT
    Part No.:
    T494U106K020AT
    Package:
    2311 (6028 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 20V 2311
    Series:
    T494
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    800mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.110" W (6.00mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    U
    Qualification:
    1. How to order T494U106K020AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494U106K020AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494U106K020AT?
    Image T494U106K020AT
    Part Number T494U106K020AT
    Manufacturer KEMET
    Series T494
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.110" W (6.00mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)