    KEMET T494E477M010AT
    Part No.:
    T494E477M010AT
    Package:
    2924 (7360 Metric)
    Description:
    CAP TANT 470UF 20% 10V 2924
    Series:
    T494
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    100mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    E
    Qualification:
    1. How to order T494E477M010AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494E477M010AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494E477M010AT?
    Image T494E477M010AT T494E477M010AT2478
    Part Number T494E477M010AT T494E477M010AT2478
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T494 T494
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 470 µF 470 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 10 V 10 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm 100mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm) 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm) 0.150" (3.80mm)