    KEMET T494D685M035AT
    Part No.:
    T494D685M035AT
    Description:
    CAP TANT 6.8UF 20% 35V 2917
    Capacitance:
    6.8 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    500mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Qualification:
    1. How to order T494D685M035AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494D685M035AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494D685M035AT?
    Image T494D685M035AT
    Part Number T494D685M035AT
    Product Status Active
    Capacitance 6.8 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 100kHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)