    KEMET T494D476K025AT
    Part No.:
    T494D476K025AT
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 47UF 10% 25V 2917
    Series:
    T494
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    200mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Qualification:
    1. How to order T494D476K025AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494D476K025AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494D476K025AT?
    Image T494D476K025AT T494D476K025AT4777 T494D476K025AT7027
    Part Number T494D476K025AT T494D476K025AT4777 T494D476K025AT7027
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T494 T494 T494
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 47 µF 47 µF 47 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 25 V 25 V 25 V
    Type Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm 200mOhm 200mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm)