    KEMET T494D336K016AT
    Part No.:
    T494D336K016AT
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 33UF 10% 16V 2917
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T494
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    250mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T494D336K016AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494D336K016AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494D336K016AT?
    Image T494D336K016AT
    Part Number T494D336K016AT
    Manufacturer KEMET
    Series T494
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 250mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)