    KEMET T494B685K016AT
    Part No.:
    T494B685K016AT
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1411
    Series:
    T494
    Capacitance:
    6.8 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.2Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order T494B685K016AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494B685K016AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494B685K016AT?
    Image T494B685K016AT
    Part Number T494B685K016AT
    Manufacturer KEMET
    Series T494
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6.8 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)