    KEMET T494B106K016AH
    Part No.:
    T494B106K016AH
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
    Series:
    T494
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    800mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order T494B106K016AH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494B106K016AH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494B106K016AH?
    Image T494B106K016AH T494B106K016AH2478 T494B106K016AH24787246
    Part Number T494B106K016AH T494B106K016AH2478 T494B106K016AH24787246
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T494 T494 T494
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF 10 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 16 V 16 V 16 V
    Type Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm 800mOhm 800mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm)