    KEMET T494A225K020AT
    Part No.:
    T494A225K020AT
    Description:
    CAP TANT 2.2UF 10% 20V 1206
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    4Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Qualification:
    1. How to order T494A225K020AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494A225K020AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494A225K020AT?
    Image T494A225K020AT
    Part Number T494A225K020AT
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 4Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)