    KEMET T494A107M004AT
    Part No.:
    T494A107M004AT
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Description:
    CAP TANT 100UF 20% 4V 1206
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T494
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    4 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    3Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T494A107M004AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T494A107M004AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T494A107M004AT?
    Image T494A107M004AT
    Part Number T494A107M004AT
    Manufacturer KEMET
    Series T494
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 4 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 3Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)