    KEMET T491X227M010AT
    Part No.:
    T491X227M010AT
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 220UF 20% 10V 2917
    Series:
    T491
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    500mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    X
    Qualification:
    1. How to order T491X227M010AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491X227M010AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491X227M010AT?
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
    Series T491 T491 T491 T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 220 µF 220 µF 220 µF 220 µF 220 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 10 V 10 V 10 V 10 V 10 V
    Type Molded Molded Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm 500mOhm 500mOhm 500mOhm 500mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm)