    KEMET T491X226K035AH
    Part No.:
    T491X226K035AH
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 22UF 10% 35V 2917
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T491
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    700mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.169" (4.30mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    X
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T491X226K035AH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491X226K035AH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491X226K035AH?
    Image T491X226K035AH T491X226K035AH7280 T491X226K035AH2478 T491X226K035AH4160 T491X226K035AH4162
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
    Series T491 T491 T491 T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 22 µF 22 µF 22 µF 22 µF 22 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V 35 V 35 V 35 V
    Type Molded Molded Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm 700mOhm 700mOhm 700mOhm 700mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm) 0.169" (4.30mm)