    KEMET T491U106K020AT
    Part No.:
    T491U106K020AT
    Package:
    2312 (6032 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 20V 2312
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    U
    Qualification:
    1. How to order T491U106K020AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491U106K020AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491U106K020AT?
    Image T491U106K020AT T491U106K020AT7027
    Part Number T491U106K020AT T491U106K020AT7027
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 20 V 20 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm 1.8Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm)