    KEMET T491T106M016AT
    Part No.:
    T491T106M016AT
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.047" (1.20mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    T
    Qualification:
    1. How to order T491T106M016AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491T106M016AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491T106M016AT?
    Image T491T106M016AT T491T106M016AT4280 T491T106M016AT4380 T491T106M016AT2478
    Part Number T491T106M016AT T491T106M016AT4280 T491T106M016AT4380 T491T106M016AT2478
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET
    Series T491 T491 T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF 10 µF 10 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V 16 V 16 V
    Type Molded Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm 8Ohm 8Ohm 8Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)