    KEMET T491M107K006AT
    Part No.:
    T491M107K006AT
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 100UF 10% 6.3V 1411
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    M
    Qualification:
    1. How to order T491M107K006AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491M107K006AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491M107K006AT?
    Image T491M107K006AT
    Part Number T491M107K006AT
    Manufacturer KEMET
    Series T491
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Molded
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)