    KEMET T491D226K035AH
    Part No.:
    T491D226K035AH
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 22UF 10% 35V 2917
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    700mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Qualification:
    1. How to order T491D226K035AH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491D226K035AH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491D226K035AH?
    Image T491D226K035AH T491D226K035AH7179
    Part Number T491D226K035AH T491D226K035AH7179
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 22 µF 22 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm 700mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm)