    KEMET T491B475K016AH
    Part No.:
    T491B475K016AH
    Description:
    CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1411
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    3.5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Qualification:
    1. How to order T491B475K016AH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491B475K016AH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491B475K016AH?
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
    Series T491 T491 T491 T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF 4.7 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 16 V 16 V 16 V 16 V 16 V
    Type Molded Molded Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 3.5Ohm 3.5Ohm 3.5Ohm 3.5Ohm 3.5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm)