    KEMET T491B225K035AH
    Part No.:
    T491B225K035AH
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 2.2UF 10% 35V 1411
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T491
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    4Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T491B225K035AH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491B225K035AH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491B225K035AH?
    Image T491B225K035AH T491B225K035AH7790
    Part Number T491B225K035AH T491B225K035AH7790
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 2.2 µF 2.2 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 4Ohm 4Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm)