    KEMET T491B107K004AT
    Part No.:
    T491B107K004AT
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 100UF 10% 4V 1411
    Series:
    T491
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    4 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    900mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order T491B107K004AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491B107K004AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491B107K004AT?
    Image T491B107K004AT T491B107K004AT7280 T491B107K004AT4280 T491B107K004AT7622
    Part Number T491B107K004AT T491B107K004AT7280 T491B107K004AT4280 T491B107K004AT7622
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET
    Series T491 T491 T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Capacitance 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 4 V 4 V 4 V 4 V
    Type Molded Molded Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm 900mOhm 900mOhm 900mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm) 0.083" (2.10mm)