    KEMET T491B106K006AH
    Part No.:
    T491B106K006AH
    Package:
    1411 (3528 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 6.3V 1411
    Series:
    T491
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    3.5Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.083" (2.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    B
    Qualification:
    1. How to order T491B106K006AH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491B106K006AH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491B106K006AH?
    Image T491B106K006AH
    Part Number T491B106K006AH
    Manufacturer KEMET
    Series T491
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 3.5Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)