    KEMET T491A475K004AT
    Part No.:
    T491A475K004AT
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Description:
    CAP TANT 4.7UF 10% 4V 1206
    Series:
    T491
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    4 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    A
    Qualification:
    1. How to order T491A475K004AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491A475K004AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491A475K004AT?
    Image T491A475K004AT
    Part Number T491A475K004AT
    Manufacturer KEMET
    Series T491
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 4 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)