    KEMET T491A106M016AH
    Part No.:
    T491A106M016AH
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Description:
    CAP TANT 10UF 20% 16V 1206
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    3Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    A
    Qualification:
    1. How to order T491A106M016AH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491A106M016AH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491A106M016AH?
    Image T491A106M016AH T491A106M016AH7824
    Part Number T491A106M016AH T491A106M016AH7824
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T491 T491
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage - Rated 16 V 16 V
    Type Molded Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 3Ohm 3Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)