    KEMET T491A105K020AH
    Part No.:
    T491A105K020AH
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Description:
    CAP TANT 1UF 10% 20V 1206
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    T491
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    9Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    A
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T491A105K020AH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T491A105K020AH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T491A105K020AH?
    Image T491A105K020AH
    Part Number T491A105K020AH
    Manufacturer KEMET
    Series T491
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 9Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)