| Image | |
| Part Number | T490B337M004ATE800 |
| Manufacturer | KEMET |
| Series | T490 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 330 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 4 V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 800mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |