    KEMET T356H336K016AT
    Part No.:
    T356H336K016AT
    Description:
    CAP TANT 33UF 10% 16V RADIAL
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.6Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.469" (11.90mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    H
    Qualification:
    1. How to order T356H336K016AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356H336K016AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356H336K016AT?
    Image T356H336K016AT T356H336K016AT4796 T356H336K016AT7301
    Part Number T356H336K016AT T356H336K016AT4796 T356H336K016AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series T356, UltraDip II T356, UltraDip II T356, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 33 µF 33 µF 33 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 16 V 16 V 16 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm 1.6Ohm 1.6Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.299" Dia (7.60mm) 0.299" Dia (7.60mm) 0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.469" (11.90mm) 0.469" (11.90mm) 0.469" (11.90mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)