    KEMET T356H107K006AT
    Part No.:
    T356H107K006AT
    Description:
    CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.6Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.469" (11.90mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    H
    Qualification:
    1. How to order T356H107K006AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356H107K006AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356H107K006AT?
    Image T356H107K006AT T356H107K006AT7301
    Part Number T356H107K006AT T356H107K006AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T356, UltraDip II T356, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 100 µF 100 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V 6.3 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm 1.6Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.299" Dia (7.60mm) 0.299" Dia (7.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.469" (11.90mm) 0.469" (11.90mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)