    KEMET T356G106K035AS
    Part No.:
    T356G106K035AS
    Description:
    CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
    Series:
    T356, UltraDip II
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.449" (11.40mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    G
    Qualification:
    1. How to order T356G106K035AS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356G106K035AS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356G106K035AS?
    Image T356G106K035AS T356G106K035AS7301
    Part Number T356G106K035AS T356G106K035AS7301
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series T356, UltraDip II T356, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 10 µF 10 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm 2Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.449" (11.40mm) 0.449" (11.40mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)