    KEMET T356C225M035AT
    Part No.:
    T356C225M035AT
    Description:
    CAP TANT 2.2UF 20% 35V RADIAL
    Series:
    T356, UltraDip II
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.378" (9.60mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    C
    Qualification:
    1. How to order T356C225M035AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T356C225M035AT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T356C225M035AT?
    Image T356C225M035AT T356C225M035AT7317 T356C225M035AT7305 T356C225M035AT7301
    Part Number T356C225M035AT T356C225M035AT7317 T356C225M035AT7305 T356C225M035AT7301
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET
    Series T356, UltraDip II T356, UltraDip II T356, UltraDip II T356, UltraDip II
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Capacitance 2.2 µF 2.2 µF 2.2 µF 2.2 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 35 V 35 V 35 V 35 V
    Type Conformal Coated Conformal Coated Conformal Coated Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm) 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.378" (9.60mm) 0.378" (9.60mm) 0.378" (9.60mm) 0.378" (9.60mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)